2010 ITF Men’s Circuit (October–December)

The 2010 ITF Men’s Circuit was the 2010 edition of the third tier tour for men’s professional tennis. It was organised by the International Tennis Federation and was a tier below the ATP Challenger Tour. During the months of October and December were played 91 tournaments with the majority being played in the month of October.

. . . 2010 ITF Men’s Circuit (October–December) . . .

$15,000 tournaments
$10,000 tournaments
Week of Tournament Winner Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
October 4 Australia F8 Futures[1]
Port Pirie, Australia
Hard
$15,000
Colin Ebelthite
3–6, 7–5, 6–3
Nick Lindahl Matt Reid
Érik Chvojka
Dane Propoggia
Adam Feeney
Dayne Kelly
Brydan Klein
Jared Easton
Joel Lindner
6–4, 6–2
Érik Chvojka
Mikal Statham
France F17 Futures[2]
Nevers, France
Hard (indoor)
$15,000+H
Grégoire Burquier
3–6, 6–4, 6–3
Kenny de Schepper Laurynas Grigelis
Carl Bergman
Vincent Millot
Médy Chettar
Yannick Jankovits
Romain Jouan
Grégoire Burquier
Simon Cauvard
6–4, 6–3
Dorian Descloix
Yannick Jankovits
Portugal F5 Futures[3]
Espinho, Portugal
Clay
$15,000
Javier Martí
6–4, 7–6(7–2)
Marc Sieber Jason Kubler
Alexander Ward
Sami Reinwein
Carlos Boluda-Purkiss
Pedro Sousa
Marcel Zimmermann
Carlos Boluda-Purkiss
Pedro Rico García
7–6(7–3), 6–4
Allen Perel
Carles Poch-Gradin
Spain F36 Futures[4]
Córdoba, Spain
Hard
$15,000
Malek Jaziri
6–4, 5–7, 6–4
Pablo Carreño Busta Adrián Menéndez-Maceiras
Ludovic Walter
Agustin Bojé-Ordóñez
Amir Weintraub
Pablo Martín-Adalia
João Sousa
João Sousa
Israel Vior-Díaz
7–6(8–6), 4–6, [10–3]
Iván Arenas-Gualda
Enrique López-Pérez
Bolivia F4 Futures[5]
Santa Cruz, Bolivia
Clay
$10,000
Renzo Olivo
7–5, 7–6(7–3)
Diego Sebastián Schwartzman Juan Ignacio Londero
Ryusei Makiguchi
Mauricio Doria-Medina
Rodrigo Scattareggia
Federico Zeballos
Mauricio Echazú
Hugo Dellien
Federico Zeballos
6–1, 6–4
Mauricio Echazú
Sergio Galdós
Brazil F27 Futures[6]
Salvador, Brazil
Hard
$10,000
Daniel Dutra da Silva
7–6(7–3), 3–6, 6–4
Fernando Romboli Nicolas Santos
Fabrício Neis
Augusto Laranja
Thales Turini
Christian Lindell
Tiago Fernandes
Theodoros Angelinos
Diego Matos
6–3, 7–6(7–5)
Fabrício Neis
Fernando Romboli
Germany F17 Futures[7]
Leimen, Germany
Hard (indoor)
$10,000
Timo Nieminen
6–3, 7–5
Holger Fischer Antal van der Duim
Yannick Hanfmann
Patrick Taubert
Michal Pažický
Maxime Authom
Marcin Gawron
Timo Nieminen
Michal Schmid
6–3, 7–5
Kevin Deden
Holger Fischer
Iran F5 Futures[8]
Tehran, Iran
Clay
$10,000
Alexander Lobkov
6–3, 6–4
Björn Propst Stanislav Vovk
Ivan Anikanov
Manolis Glezos
Sebastian Fitz
Anoosha Shahgholi
Ranjeet Virali-Murugesan
Elbert Sie
Ranjeet Virali-Murugesan
6–3, 6–2
Christoph Lessiak
Björn Propst
Italy F29 Futures[9]
Naples, Italy
Hard
$10,000
Claudio Grassi
6–0, 7–6(7–4)
Federico Torresi Andrea Falgheri
Riccardo Sinicropi
Alexandros Jakupovic
Filippo Leonardi
Sam Barry
Viktor Galović
Erik Crepaldi
Claudio Grassi
6–4, 6–4
Alessandro Bega
Riccardo Sinicropi
Kazakhstan F4 Futures[10]
Astana, Kazakhstan
Hard (indoor)
$10,000
Mikhail Elgin
6–4, 7–6(7–1)
Julien Dubail Daniel Danilović
Antoine Tassart
Richard Muzaev
Sergei Krotiouk
Jannick Lupescu
Aleksandr Agafonov
Mikhail Elgin
Andrei Vasilevski
5–7, 6–4, [10–4]
Siarhei Betau
Alexey Kedryuk
Turkey F10 Futures[11]
Antalya, Turkey
Hard
$10,000
Samuel Groth
6–4, 6–2
Artem Smirnov Juho Paukku
Radu Albot
Rafał Gozdur
Gleb Alekseenko
Norbert Gombos
Philip Orno
Artem Smirnov
Róbert Varga
6–4, 6–4
Tomislav Brkić
Nikola Čačić
October 11 Australia F9 Futures[12]
Happy Valley, Australia
Hard
$15,000
Nick Lindahl
7–6(7–5), 6–3
Brydan Klein Matt Reid
Érik Chvojka
Adam Feeney
Isaac Frost
Matthew Barton
Michael Look
Colin Ebelthite
Adam Feeney
7–5, 6–2
Chris Letcher
Brendan Moore
Belarus F3 Futures[13]
Minsk, Belarus
Hard (indoor)
$15,000
Jerzy Janowicz
7–6(8–6), 6–3
Alexander Bury Siarhei Betau
Jürgen Zopp
Victor Baluda
Marcin Gawron
Denis Matsukevitch
Samuel Groth
Siarhei Betau
Dzmitry Zhyrmont
7–6(7–2), 3–6, [10–7]
Alexander Bury
Nikolai Fidirko
France F18 Futures[14]
Saint-Dizier, France
Hard (indoor)
$15,000
David Goffin
6–4, 7–5
Adrien Bossel Ludovic Walter
Yannick Mertens
Mathieu Rodrigues
Kevin Botti
Jonathan Eysseric
Grégoire Burquier
Julien Maes
Fabrice Martin
2–6, 6–4, [10–4]
Kenny de Schepper
Albano Olivetti
Japan F9 Futures[15]
Kashiwa, Japan
Hard
$15,000
Danai Udomchoke
6–4, 6–2
Chen Ti Yasutaka Uchiyama
Toshihide Matsui
Hiroyasu Ehara
Hiroki Moriya
Yuichi Ito
Lee Jea-moon
Yuichi Ito
Yi Chu-huan
4–6, 6–1, [10–8]
Harri Heliövaara
Bumpei Sato
Kuwait F1 Futures[16]
Meshref, Kuwait
Hard
$15,000
Sebastian Rieschick
6–3, 6–7(5–7), 6–0
Riccardo Ghedin James Ward
Mikhail Vasiliev
Ahmad Rabeea Muhammad
Roko Karanušić
Luca Margaroli
Erik Crepaldi
Roko Karanušić
Sebastian Rieschick
6–1, 6–4
Luca Margaroli
Mikhail Vasiliev
USA F26 Futures[17]
Austin, United States
Hard
$15,000
Denis Kudla
7–5, 6–1
Tyler Hochwalt Jordan Cox
Fritz Wolmarans
Andrea Stoppini
Jack Sock
Roman Borvanov
Jean Andersen
Chris Haggard
Conor Pollock
6–3, 6–2
Jean Andersen
Joshua Zavala
Brazil F28 Futures[18]
Fernandópolis, Brazil
Clay
$10,000
Christian Lindell
7–6(8–6), 6–2
André Miele Tiago Fernandes
Theodoros Angelinos
Giorgio Portaluri
Carlos Oliveira
Cristhian Ignacio Benedetti
Nicolas Santos
Christian Lindell
Fabrício Neis
Walkover
Tiago Fernandes
Bruno Semenzato
Germany F18 Futures[19]
Isernhagen, Germany
Hard (indoor)
$10,000
Kārlis Lejnieks
4–6, 6–4, 6–3
Peter Torebko Stefan Seifert
Jan-Lennard Struff
Kevin Deden
Jan Mertl
André Ghem
Timo Nieminen
Nicolas Kiefer
Stefan Seifert
3–6, 6–2, [10–7]
Roman Jebavý
Daniel Lustig
Greece F1 Futures[20]
Kos, Greece
Hard
$10,000
Juho Paukku
6–3, 6–2
Adrians Žguns Marcus Willis
Arsenije Zlatanović
Claudio Grassi
Alexandros Jakupovic
James McGee
Sean Thornley
Andrea Falgheri
Claudio Grassi
6–1, 6–3
Paris Gemouchidis
Alexandros Jakupovic
Italy F30 Futures[21]
Reggio Calabria, Italy
Clay
$10,000
Alessio di Mauro
7–6(7–4), 6–4
Luca Vanni Andrea Arnaboldi
Marius Copil
Walter Trusendi
Alberto Brizzi
Gianluca Naso
Marco Crugnola
Andrea Arnaboldi
Gianluca Naso
6–4, 6–4
Marius Copil
Giuseppe Faraone
Kazakhstan F5 Futures[22]
Almaty, Kazakhstan
Hard (indoor)
$10,000
Julien Dubail
6–4, 6–1
Danila Arsenov Dmitriy Makeyev
Jannick Lupescu
Choi Jae-won
Vitali Reshetnikov
Alexey Kedryuk
Denis Yevseyev
Alexey Kedryuk
Sergei Krotiouk
6–4, 6–4
Vladislav Dubinsky
Serizhan Yessenbekov
Turkey F11 Futures[23]
Antalya, Turkey
Hard
$10,000
Radu Albot
6–3, 4–6, 7–5
Denys Molchanov Germain Gigounon
Norbert Gombos
Patrik Brydolf
Haluk Akkoyun
Kamil Čapkovič
Gaëtan De Lovinfosse
Kamil Čapkovič
Denys Molchanov
6–4, 7–6(7–1)
Barış Ergüden
Philip Orno
Venezuela F4 Futures[24]
Caracas, Venezuela
Hard
$10,000
Greg Ouellette
6–3, 6–1
Iván Endara David Souto
Piero Luisi
Román Recarte
Damon Gooch
Joseph Cadogan
Gilles de Sousa
Greg Ouellette
Maciek Sykut
6–2, 6–4
Ramón González
Alexandre Schnitman
October 18 Belarus F4 Futures[25]
Minsk, Belarus
Hard (indoor)
$15,000
Siarhei Betau
4–6, 7–6(8–6), 7–6(7–3)
Jerzy Janowicz Alexander Bury
Samuel Groth
Stefan Borg
Marcin Gawron
Victor Baluda
Robert Godlewski
Siarhei Betau
Dzmitry Zhyrmont
6–3, 6–3
Vitali Reshetnikov
Andrei Vasilevski
Croatia F7 Futures[26]
Dubrovnik, Croatia
Clay
$15,000
Attila Balázs
6–2, 7–5
Marcel Zimmermann Boris Pašanski
Andrea Arnaboldi
Antony Dupuis
Michael Linzer
Javier Martí
Alexander Flock
Andrea Arnaboldi
Morgan Phillips
6–4, 6–4
Alessandro Giannessi
Bertram Steinberger
Egypt F4 Futures[27]
Cairo, Egypt
Clay
$15,000
Alexander Lobkov
6–4, 6–2
Gerard Granollers Malek Jaziri
Miljan Zekić
Jonathan Dasnières de Veigy
Mehdi Ziadi
Sherif Sabry
Nicolas Reissig
Dušan Lajović
Miljan Zekić
7–6(7–5), 7–6(10–8)
Alexander Lobkov
Alexander Rumyantsev
France F19 Futures[28]
La Roche-sur-Yon, France
Hard (indoor)
$15,000+H
Clément Reix
6–3, 6–7(7–9), 7–6(10–8)
Yannick Mertens Rudy Coco
Baptiste Dupuy
Gleb Sakharov
Ludovic Walter
Jérémy Blandin
Fabrice Martin
Jérémy Blandin
Alexandre Renard
6–3, 6–4
Charles-Antoine Brézac
Vincent Stouff
Great Britain F16 Futures[29]
Glasgow, Great Britain
Hard (indoor)
$15,000
Matthew Ebden
6–2, 3–6, 6–3
Daniel Evans Matwé Middelkoop
Matteo Viola
Miloslav Mečíř, Jr.
Timo Nieminen
Joshua Milton
Thomas Fabbiano
Lewis Burton
Daniel Evans
7–6(7–1), 3–6, [10–6]
Matthew Ebden
Joshua Milton
Japan F10 Futures[30]
Nishi-Tama, Japan
Hard
$15,000
Danai Udomchoke
6–1, 6–7(6–8), 6–4
Shuichi Sekiguchi Chen Ti
Hiroki Moriya
Harri Heliövaara
Yuichi Ito
Sho Katayama
Toshihide Matsui
Tasuku Iwami
Hiroki Kondo
6–2, 6–4
Harri Heliövaara
Bumpei Sato
Kuwait F2 Futures[31]
Meshref, Kuwait
Hard
$15,000
Martin Kližan
6–1, 6–1
Mikhail Vasiliev Sebastian Rieschick
Riccardo Ghedin
Omar Alawadhi
Erik Crepaldi
Mohamed Safwat
Roko Karanušić
Roko Karanušić
Sebastian Rieschick
6–2, 6–2
Mohammed Al Nabhani
Omar Alawadhi
Nigeria F1 Futures Futures[32]
Lagos, Nigeria
Hard
$15,000+H
Amir Weintraub
2–6, 6–4, 7–5
Karan Rastogi Niels Desein
Raven Klaasen
Ranjeet Virali-Murugesan
Boy Westerhof
Tal Eros
Laurent Rochette
Amir Weintraub
Boy Westerhof
Walkover
Niels Desein
Laurent Rochette
Spain F37 Futures[33]
Sabadell, Spain
Clay
$15,000
Sergio Gutiérrez-Ferrol
1–6, 6–4, 6–2
Guillermo Olaso Jason Kubler
Pablo Santos
Marc Fornell
Andoni Vivanco-Guzmán
Miguel Ángel López Jaén
José Checa-Calvo
Miguel Ángel López Jaén
Pablo Santos
7–6(7–4), 7–5
Sergio Gutiérrez-Ferrol
Rafael Mazón-Hernández
USA F27 Futures[34]
Mansfield, United States
Hard
$15,000
Fritz Wolmarans
6–1, 6–2
Jordan Cox Chris Eaton
Dimitar Kutrovsky
Andrea Collarini
Karunuday Singh
Roman Borvanov
Andrea Stoppini
Dimitar Kutrovsky
Joshua Zavala
6–3, 6–2
Andrea Collarini
Denis Kudla
Argentina F20 Futures[35]
La Rioja, Argentina
Clay
$10,000
Jonathan Gonzalia
6–4, 6–4
Nicolás Pastor Agustín Picco
Patricio Heras
Facundo Argüello
Stefano Travaglia
Gabriel Blanco
Juan-Manuel Valverde
Patricio Heras
Agustín Picco
6–2, 6–3
Guillermo Bujniewicz
Renzo Olivo
Brazil F29 Futures[36]
São Leopoldo, Brazil
Clay
$10,000+H
Rafael Camilo
6–4, 6–1
Ivo Klec Juan-Pablo Villar
Fernando Romboli
Thales Turini
Daniel Dutra da Silva
Cristhian Ignacio Benedetti
Yuri Radomsky
Fernando Romboli
Nicolas Santos
6–4, 6–2
Fabrício Neis
José Pereira
Chile F1 Futures[37]
Santiago, Chile
Clay
$10,000
Guillermo Rivera-Aránguiz
6–2, 4–6, 7–5
Mauricio Echazú Guillermo Hormazábal
Cristóbal Saavedra Corvalán
Gastón Giussani
Gonçalo Pereira
Gastón-Arturo Grimolizzi
Nicolás Barrientos
Guillermo Hormazábal
Rodrigo Pérez
6–4, 6–4
Max Gaedechens
Jorge Montero
Greece F2 Futures[38]
Paros, Greece
Carpet
$10,000
Ádám Kellner
3–2 retired
Kornél Bardóczky Nils Langer
Claudio Grassi
Alexander Sadecky
Sean Thornley
Andrea Falgheri
James McGee
Kornél Bardóczky
Ádám Kellner
6–2, 6–4
Konstantinos Economidis
Alexandros Jakupovic
Paraguay F1 Futures[39]
Lambaré, Paraguay
Clay
$10,000
Juan-Pablo Amado
3–6, 6–1, 6–4
Matteo Marrai Diego Galeano
Joaquín-Jesús Monteferrario
Gustavo Ramírez
Agustín Velotti
Diego Acosta
Alejandro Kon
Diego Galeano
Daniel Alejandro López
7–6(7–5), 6–2
Matteo Marrai
Marco Simoni
Turkey F12 Futures[40]
Adana, Turkey
Hard
$10,000
Adrian Cruciat
6–2, 6–1
Haluk Akkoyun Alexander Ward
Teodor-Dacian Crăciun
Yannick Reuter
Patrik Brydolf
Alexandre Folie
Kamil Čapkovič
Teodor-Dacian Crăciun
Adrian Cruciat
7–5, 6–4
Vitaly Kachanovskiy
Andemir Karanashev
Venezuela F5 Futures[41]
Caracas, Venezuela
Hard
$10,000
Alejandro González
6–1, 7–6(7–3)
Greg Ouellette Iván Endara
Manuel Sánchez
Piero Luisi
Maciek Sykut
Jean-Noel Insausti
David Souto
Peter Aarts
Damon Gooch
7–6(7–5), 4–6, [10–4]
Marvin Barker
Matheson Klein
October 25 Croatia F8 Futures[42]
Dubrovnik, Croatia
Clay
$15,000
Kristijan Mesaroš
6–2, 6–4
Dino Marcan Mirza Bašić
Alexander Flock
Alessandro Giannessi
Ivan Bjelica
Boris Pašanski
David Savić
Tomislav Brkić
Damir Džumhur
2–6, 6–1, [11–9]
Kristijan Mesaroš
Marin Milan
Egypt F5 Futures[43]
Cairo, Egypt
Clay
$15,000
Miljan Zekić
6–1, 3–6, 6–4
Dušan Lajović Jonathan Dasnières de Veigy
Ľubomír Majšajdr
Raphael Lustenberger
Malek Jaziri
Karim Maamoun
Alexander Lobkov
Alexander Lobkov
Alexander Rumyantsev
4–6, 7–5, [10–5]
Ľubomír Majšajdr
Roman Vögeli
Great Britain F17 Futures[44]
Cardiff, Great Britain
Hard (indoor)
$15,000
Jürgen Zopp
6–4, 7–5
Daniel Evans Matwé Middelkoop
Thomas Fabbiano
Jamie Baker
Riccardo Ghedin
Timo Nieminen
Henri Kontinen
Josh Goodall
Dominic Inglot
6–1, 6–2
Henri Kontinen
Timo Nieminen
Nigeria F2 Futures Futures[45]
Lagos, Nigeria
Hard
$15,000+H
Karan Rastogi
6–2, 6–7(4–7), 7–5
Raven Klaasen Boy Westerhof
Gilad Ben Zvi
Terence Nugent
Ranjeet Virali-Murugesan
Valentin Sanon
Laurent Rochette
Amir Weintraub
Boy Westerhof
5–7, 6–4, [10–6]
Raven Klaasen
Ruan Roelofse
Argentina F21 Futures[46]
San Juan, Argentina
Clay
$10,000
Facundo Argüello
6–1, 6–1
Diego Sebastián Schwartzman Gabriel Alejandro Hidalgo
Guillermo Carry
Patricio Heras
Juan-Manuel Valverde
Rodrigo Scattareggia
Jonathan Gonzalia
Guillermo Carry
Diego Sebastián Schwartzman
Walkover
Andrés Ceppo
Rodrigo Scattareggia
Brazil F30 Futures[47]
Porto Alegre, Brazil
Clay
$10,000
Daniel Dutra da Silva
7–6(7–5), 5–7, 6–2
Rodrigo Guidolin Cristhian Ignacio Benedetti
Fernando Romboli
Juan-Pablo Villar
André Miele
José Pereira
Guilherme Clezar
Giorgio Portaluri
Juan-Pablo Villar
6–3, 7–5
Fernando Romboli
Nicolas Santos
Chile F2 Futures[48]
Santiago, Chile
Clay
$10,000
Guillermo Hormazábal
7–5, 6–2
Guillermo Rivera-Aránguiz Sergio Galdos
Goran Tošić
Nikola Ćirić
Jorge Montero
Diego Álvarez
Carlos González-Leiva
Guillermo Rivera-Aránguiz
Cristóbal Saavedra Corvalán
6–7(4–7), 7–6(7–5), [11–9]
Guillermo Hormazábal
Rodrigo Pérez
France F20 Futures[49]
Rodez, France
Hard (indoor)
$10,000+H
Grégoire Burquier
6–4, 3–6, 6–4
Kārlis Lejnieks Kenny de Schepper
Jonathan Eysseric
Adrien Bossel
Clément Reix
Maxime Authom
Jean-René Lisnard
Olivier Charroin
Vincent Stouff
4–6, 7–6(10–8), [10–4]
Grégoire Burquier
Simon Cauvard
Greece F3 Futures[50]
Heraklion, Greece
Carpet
$10,000
Andrea Falgheri
6–2, 7–5
Alexandros Jakupovic Nikola Čačić
Tom Kočevar-Dešman
Adrians Žguns
Daniel Danilović
Carlos Gómez-Herrera
Erik Crepaldi
Daniel Glancy
Marcus Willis
7–5, 5–7, [10–8]
Sam Barry
Colin O’Brien
Paraguay F2 Futures[51]
Asunción, Paraguay
Clay
$10,000
Agustín Velotti
7–5 retired
Juan-Pablo Amado Marco Simoni
Hector Damián Guichonet
Giammarco Micolani
Gustavo Ramírez
Alejandro Fabbri
Federico Coria
Diego Galeano
Daniel Alejandro López
7–6(7–2), 6–4
José Benítez
Gustavo Ramírez
Spain F38 Futures[52]
Sant Cugat, Spain
Clay
$10,000
Guillermo Olaso
6–2, 7–5
Pablo Santos Pedro Clar-Rosselló
Pablo Carreño Busta
Steven Diez
Carles Poch-Gradin
Pablo Martín-Adalia
Marc Giner
Miguel Ángel López Jaén
Pablo Santos
6–1, 6–3
Carlos Calderón-Rodríguez
Gerard Granollers
Turkey F13 Futures[53]
Antalya, Turkey
Clay
$10,000
Gero Kretschmer
6–1, 2–0 retired
Kamil Čapkovič Tihomir Grozdanov
Samuel Groth
Andrey Kumantsov
Ergün Zorlu
Alexandre Folie
Adrian Cruciat
Patrik Brydolf
Micke Kontinen
6–3, 6–4
Adrian Cruciat
Anıl Yüksel
USA F28 Futures[54]
Birmingham, United States
Clay
$10,000
Philip Bester
0–6, 6–2, 6–0
James Lemke Cătălin-Ionuț Gârd
Alexander Satschko
Andrea Collarini
Olivier Sajous
Sekou Bangoura
Clinton Thomson
Philip Bester
Kamil Pajkowski
6–7(4–7), 6–4, [10–5]
Dennis Blömke
James Lemke
Venezuela F6 Futures[55]
Higuerote, Venezuela
Hard
$10,000
Greg Ouellette
6–3, 6–2
Christopher Díaz-Figueroa David Souto
Eduardo Struvay
Alejandro González
Maciek Sykut
Luis David Martínez
Jean-Noel Insausti
Peter Aarts
Maciek Sykut
6–4, 6–3
Wilson Leite
Caio Silva

. . . 2010 ITF Men’s Circuit (October–December) . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . 2010 ITF Men’s Circuit (October–December) . . .